Poradnik zakupowy

Jak czytanie wpływa na mózg?

W starożytnej Bibliotece Aleksandryjskiej znajdował się napis: "Książka jest lekarstwem dla umysłu". Tego samego zdania była Wisława Szymborska, nasza noblistka. Twierdziła, że "czytanie to piękna rozrywka, którą ludzkość sama sobie wymyśliła". Skąd to zamiłowanie do czytania? Zapytajcie pracowników księgarń. Ale jeszcze lepiej kupić książkę w takich sklepach jak Znak czy Empik i wziąć ją do ręki.

Czytanie może być wyzwaniem

Sztuka czytania to coś, czego uczymy się w podstawówce i może to być dobra lub zła rzecz. Od początku nauki czytania zależy też, czy zostaniemy molami książkowymi. Nawet jeśli nie masz jeszcze nawyku czytania, warto dowiedzieć się o korzyściach płynących z regularnego czytania.

Kiedy czytamy, używamy znacznej części naszego mózgu. Używamy również dużej części naszych mięśni. Musimy utrzymać prawidłową pozycję przez długi czas, co aktywuje nasze mięśnie szkieletowe. Mięśnie oczu są również aktywne, ponieważ muszą śledzić to, co jest czytane.

Ważne jest, aby pamiętać, że czytanie jest unikalną umiejętnością. Żadna konkretna struktura w naszym mózgu nie jest odpowiedzialna za czytanie i odróżnia nas od innych gatunków. Dlatego opanowanie sztuki czytania jest trudnym zadaniem. Należy ją pielęgnować.

Czytanie rozwija społecznie

Codzienne czytanie sprawia, że stajemy się istotami społecznymi. Najpierw uczymy się o innych światach. Książki to nie tylko fikcyjne lub prawdziwe światy. Obejmują one również różnorodne kwestie społeczne i wykorzystują scenerie, które pobudzają naszą wyobraźnię. Pomaga nam to rozwijać empatię i zrozumienie, a także umiejętność myślenia o kwestiach społecznych w szerokim kontekście. Następnie przenosimy te umiejętności ze świata książek do świata rzeczywistego. Po drugie, regularne czytanie daje nam wiedzę o świecie. Możemy swobodnie wyrażać siebie podczas pasjonujących dyskusji.

Czytanie to umiejętność językowa

Kiedy czytamy, używamy uniwersalnego języka lub kodu. Może to być język obcy lub narodowy. Czytanie może pomóc poprawić umiejętności językowe. Nauczysz się nowych sposobów używania składni, wzbogacisz swoje słownictwo i lepiej poznasz różne rodzaje słownictwa. Rozwiniesz także zdolność abstrakcyjnego myślenia, co pozwoli ci odczytywać metafory lub sarkazm. Dobrze zredagowana książka to świetne źródło wzorów do naśladowania.

Po jakie książki warto sięgnąć?

Trudno powiedzieć, jaki rodzaj książek preferujemy. Ważne jest jednak, aby czytać różnorodnie, ponieważ reportaż może wpłynąć na nas inaczej niż thriller z wywiadem lub epopeja narodowa. Każdy gatunek ma swoje cechy charakterystyczne, które inaczej wpływają na nasz mózg.

Zobacz również