Wszystko o zegarkach

Rodzaje bransolet w zegarkach

Aby zegarek był wygodny w codziennym użytkowaniu, tradycyjnie stosuje się dwa główne rodzaje zapięć - skórzany pasek i bransoletkę. Wybór pożądanego rodzaju bransoletki należy traktować równie ostrożnie i odpowiedzialnie, jak wybór zegarka na rękę.

Materiały

Mosiądz (stop miedzi i cynku) to najpopularniejszy materiał do produkcji bransoletek. Materiał ten jest łatwy w obróbce i stosunkowo niedrogi.

Pod względem wytrzymałości i twardości mosiądz nadal ustępuje stali i utleniając się w powietrzu koroduje, pozostawiając ciemne ślady na nadgarstku. Bransoletki wykonane z tego stopu wymagają dodatkowej powłoki, co podnosi ich koszt, ale jednocześnie dodaje trwałości. Stop (stop cynkowo-aluminiowy) jest lekkim materiałem i bransoletki z niego dość szybko się zużywają. Zdecydowanie wymaga powłoki ochronnej, w przeciwnym razie łatwo się zarysuje. Stal nierdzewna- stop żelaza z węglem z dodatkiem chromu i niklu. Jest to najlepszy materiał do produkcji bransoletek do zegarków, ponieważ ma wysoką wytrzymałość i odporność na ścieranie, nie koroduje i jest hipoalergiczny. Tytan słynie z niskiej wagi, jest kruchy w czystej postaci i jest używany do produkcji bransoletek do zegarków w postaci stopów. Ceramika to twardy stop na bazie węglików wolframu i tytanu. Złoto- do produkcji bransoletek do zegarków stosuje się stopy złota, które najczęściej różnią się kolorem i składem. Funkcjonalnie bransoletki metalowe, a należy zaznaczyć, że to właśnie metalowe bransoletki stanowią większość produkowanych rodzajów zapięć, mają przewagę nad paskami, ponieważ przy odpowiedniej pielęgnacji i noszeniu wytrzymują znacznie dłużej.

zegarek ze skórzanym paskiem

Tłoczenie, odlewanie lub układanie bransoletki

Ważna jest również technologia wykonania bransoletki. Modele stalowe są najczęściej wykonane z metalowych płyt i sztywno połączone ze sobą za pomocą prasy lub, w niektórych przypadkach, szpilek. Szerokie płytki, zwykle używane jako główne ogniwa bransoletek, są najczęściej wykonywane metodą tłoczenia, ale ogniwa ruchome, za pomocą których płytki te są łączone i mocowane przez lutowanie lub prasowanie. Odlewanie jest zwykle używane w bransoletkach do zegarków damskich lub w ekskluzywnych wersjach modeli. Odlewanie metali wykorzystuje głównie dwa rodzaje surowców - mosiądz i złoto. Bransoletki ułożone w stosy lub w inny sposób, używają dużej liczby małych elementów, aby ustawić bransoletkę o dużej długości. Specyficzny kształt i obecność sprężystego połączenia umożliwia złożenie bransoletki o niemal nieograniczonej długości, natomiast założenie jej na rękę będzie dość proste, choć wadą tego typu akcesorium będzie jej sztywne mocowanie na nadgarstek, co może nie wszystkim się podobać.

Zapięcia

Klasyczna owalna lub prostokątna klamra towarzyszy zegarkowi od pierwszych dni jego istnienia. Takie zapięcie można znaleźć w wielu modelach produkowanych przez różne firmy. Klasyczna klamra jest jednocześnie i najłatwiejsza w użyciu, ale też najbardziej szkodliwa dla skórzanego paska. Zapięcie motylkowe jest często dostarczane z różnymi bezpiecznikami, które uniemożliwiają jego przypadkowe otwarcie. Ten rodzaj zapięcia można montować na paskach, których grubość nie przekracza 3-4 mm. Dostępne są również wersje z możliwością montażu na trokach, których grubość końcówki wynosi 2-2,5 mm lub 3,5-4 mm. Ciekawie prezentuje się składane zapięcie. Został wynaleziony i opatentowany przez słynnego francuskiego zegarmistrza Edmonda Jaegera na początku XX wieku. Bransoletka nigdy nie otwiera się całkowicie, a jedynie rozkłada się na kilka części, umożliwiając założenie zegarka na nadgarstku.

Zobacz również